top of page
Search
  • Virtuves Projekti

19 galvenās kļūdas virtuves remontdarbos - kā tās nepieļaut?

Atjaunojot virtuvi, ir svarīgi atcerēties vairākas nianses, kas to padarīs ērtu un komfortablu. Ja pieļausiet kļūdas, pat visskaistākajā vidē būs neērti izmantot plīti un izlietni, gatavot ēdienu un paēdināt ģimeni. Pārāk pārblīvēta telpa, apgaismojuma trūkums un citi plānojuma trūkumi var būt kaitinoši. Virtuvei jābūt racionālai, ergonomiskai un drošai, lai tā būtu ērta gan saimniecei, gan pārējiem mājas iemītniekiem.


"Virtuves Projekti" - ieteikumi virtuves plānošanā

Nepārdomāts mēbeļu plānojums

Daudzi uzskata, ka tā nav ir vērā ņemama problēma, un velti. Svarīgi ir izveidot "darba trīsstūri", lai atvieglotu gatavošanu: izvēlēties pareizo vietu plīts, ledusskapja un izlietnes izvietojumam. Ja taisnstūrveida virtuvē iebūvētās mēbeles novietosiet gar vienu sienu, jūs nevarēsiet pilnvērtīgi un ērti izmantot virtuvi. Jums būs jāpavada vairāk laika, lai izņemtu ēdienu no ledusskapja vai pārvietotu netīros traukus no darba virsmas uz izlietni. Izmantojot stūra plānojumu, jums nevajadzēs daudz manevrēt pa virtuvi. Ja telpa ļauj, varat izveidot virtuves salu ar darba virsmu netālu no plīts un izlietnes zonas.


Elektroinstalācijas shēma neatbilst virtuves plānojumam

Mūsdienīgu virtuvi ir grūti iedomāties bez daudzām sadzīves elektroierīcēm. Pirms elektroinstalācijas ir svarīgi izlemt par virtuves plānojumu un svarīgākajām elektroierīcēm. Projektētāji ņem vērā standarta elektroinstalācijas vadu garumu un darba zonas apgaismojuma nepieciešamību. Elektrodrošības standarti nosaka, ka no sadales skapja ir jāizveido atsevišķi pieslēgumi lielas jaudas ierīcēm (trauku mazgājamajām mašīnām, veļasmašīnām un elektriskajām plītīm). Plānojot kontaktligzdas, tiek ņemts vērā mēbeļu izmērs, kā arī ierīču skaits un atrašanās vieta.


Skapīši ar atvilktnēm ir daudz ērtāki nekā skapīši ar durvīm

Kārtība virtuvē ir atkarīga ne tikai no saimnieces, bet arī no uzglabāšanas sistēmas organizēšanas. Bieži izplatīta kļūda, ko pieļauj daudzi cilvēki, ir izvietot plauktus tur, kur tos var aizstāt ar atvilktnēm. Plauktā nav iespējams ātri atrast un paņemt nepieciešamo. Šādā gadījumā plaukti pārvēršas par lieko trauku un nebaltajai dienai atlikto krājumu noliktavu, par kuru esamību bieži vien aizmirst. Izvelkamās atvilktnes saturu ir daudz vieglāk pārskatīt, un nav nepieciešams lieki meklēt. Atvērtie plaukti ir ideāli piemēroti, lai novietotu interjera dekorus vai elektroierīces, kas ir reti izmantojamas.


Pārdomātā virtuvē pagarinātājs nav nepieciešams

Projektētāji neiesaka taupīt uz kontaktligzdām, jo īpaši darba zonas tuvumā. Daudz labāk ir uzstādīt papildu kontaktligzdas, nevis izmantot "zaglīšus" vai pagarinātājus. Ja remontdarbu posmā atklājas kāda problēma, ieteicams pagarināt papildus elektrības vadu no uzstādītās kontaktligzdas. Izstrādājot projektu, ieteicams izmantot vairākus kontaktligzdu blokus. Tie būs krietni ērtāki nekā atsevišķas kontaktligzdas. Pamatnoteikums, nosakot kontaktligzdu skaitu, ir atsevišķs pieslēgums katrai stacionārajai ierīcei + 1 pie ieejas ēdamistabā un 2 - 3 kontaktligzdas pie darba galda.


Regulējams apgaismojums ir daudz praktiskāks un ērtāks

Ar pat visspilgtāko griestu lampu virtuvē nepietiek. Ēnainākās vietās ir nepieciešams lokāls apgaismojums. Darba un izlietnes zonās jāuzstāda atsevišķs apgaismojuma risinājums. Ieteicams izmantot regulējamus apgaismojuma variantus. Mainot gaismas stara virzienu, var panākt maksimālu apgaismojumu vēlamajā zonā.


Elektroinstalācijas shēma noteikti būs nepieciešama

Pašiem veicot elektroinstalācijas darbus, nepieciešams uzzīmēt vadu izvietojuma shēmu vai vismaz nofotografēt esošās elektroinstalācijas vadu atrašanās vietas. Tas vajadzīgs, lai vēlāk, uzstādot skapjus un plauktus vai sienas dekorus, nesabojātu elektroinstalāciju. Nereti var rasties netīši bojājumi vēlāko remontdarbu laikā vai ekspluatācijas laikā.


Netaupiet uz darba vietas un ēdamzonas apgaismojuma risinājumiem

Veicot pašrocīgus remontdarbus, bieži vien tiek aizmirsts nodrošināt apgaismojumu darba virsmai. Lai neradītu diskomfortu vakarpusē, jau no paša sākuma ir vērts pārdomāt virtuves un ēdamgalda apgaismojuma nodrošināšanu. Vislabāk, ja ir nodrošināta visas galda virsmas apgaismošana. Gaismekļi tiek novietoti zem skapīšiem un plauktiem. Neregulējamas sienas lampas nogurdinās Jūsu acis.


Izvēlētās grīdas flīzes ir pārāk raupjas faktūras

Greznās reljefās flīzes ar neregulārām šķautnēm un daudzām rieviņām ātri vien kļūs netīras, un tās būs grūti kopt. Daudziem cilvēkiem ir izveidojusies negatīva pieredze ar šāda veida grīdas segumiem. Pirmkārt, to ir grūti tīrīt, un, otrkārt, gaišais reljefs ātri zaudē pievilcību un redzami kļūst netīrs. Gludas grīdas ir vienkāršāk kopjamas. To tīrīšana aizņem minimālu laiku.


Nepiemērota flīžu šuvju materiāla izvēle sienas flīzēm

Balta šuvju krāsa uz flīzēm darba zonā nav tas labākais risinājums. Tā ātri kļūst netīra un dzeltenīga. Labu šuvotāju var iztīrīt, taču tas reizēm var būt arī ļoti apgrūtinoši. Dizaineri iesaka iegādāties šuvotāju, kas atbilst flīžu krāsai un nav iekrāsots. Celtnieki rekomendē izvēlēties šuvotāju ar pretsēnīšu piedevām un ūdensnecaurlaidīgu efektu. Ir svarīgi ievērot ūdens un sausā maisījuma attiecības. Šādu javu ir grūtāk uzklāt nekā parastu javu, tā ir dārgāka nekā cementa-kaļķu java, taču tā ilgāk saglabāsies tīra un neizmazgāsies 4-5 gadu laikā.


Bez tehniskā projekta ir iespējamas būtiskas kļūdas

Dizaina projekts ir topošās virtuves izkārtojums, ņemot vērā klienta vēlmes. Cilvēkam, kurš ir nepieredzējis remontdarbos, būs sarežģītāk pārdomāt visas nianses. Rezultāts neatbildīs cerētajam, ja būs palaists garām apgaismojuma, sienu krāsu un mēbeļu izvietojuma risinājums. Labāk nežēlot līdzekļus dizaina projektēšanai. Iespējams, tas radīs papildu izmaksas par pieļauto kļūdu labojumiem. Dizaina projektā tiek ņemtas vērā visas telpas priekšrocības: logu un durvju aiļu novietojums, griestu augstums, komunikāciju izvietojums, krāsu salikums un daudz kas cits. Pārdomāts dizaina projekts palīdzēs arī samazināt būvmateriālu izmaksas.


Atvilktņu un skapju furnitūrai jābūt izturīgai un uzticamai

Izvelkamie mēbeļu mehānismi nosaka Jūsu virtuves komfortu. Ja atvilktnes neaizveras līdz galam un skapīšu durvis neaizveras kārtīgi, mēbeles nāksies vairākkārt labot. Tie, kas ietaupa laiku un spēkus, izvēlas kvalitatīvas vadotnes, eņģes un stiprinājumus. Ar modernām atvilktņu vadotnēm virtuves skapīšu atvilktnes atveras klusi un bez piepūles un aizveras vienmērīgi.


Slikta gaisa apmaiņa telpā

Izvēloties virtuvē tvaiku nosūcēju, ir svarīgi ņemt vērā tā parametrus. Viens no svarīgākajiem rādītajiem ir gaisa caurplūde. Jo mazāks šis rādītājs, jo sliktāka ir gaisa attīrīšana no nepatīkamajām smaržām. Arī jāņem tas, kāds ir tvaika nosūcēja filtrs - vai tas ir maināms vai arī mazgājams.


Akmens masas izlietnes ātri nolietojas

Balta vai pārāk tumša krāsa akmens masas izlietnei nav labākā izvēle. Pirmā ātri kļūst netīra, bet uz otrās uzreiz parādās ūdens traipi. Turklāt tās abas ir nemitīgi jātīra. Ir viegli iedomāties, kā pārklājumi izskatīsies reālajā dzīvē pēc dažiem gadiem. Dizaineri iesaka praktiskas krāsas gaišām darba virsmām un izlietnēm: tradicionālo bēšo, gaiši pelēko, pelēko, brūno dabīgo toņu un balināta koka krāsu.

Mozaīkas flīzes - skaistas, bet nepraktiskas

Mozaīka virtuvē izskatās lieliski. Bet karstumizturīgai apdarei labāk izvēlēties citus materiālus. Sienas nosegšanai labāk izvēlieties sienas paneļus vai tradicionālo flīzēšanu. Mazo gabaliņu ieklāšana aizņem daudz vairāk laika, īpaši, ja runājam par krāsu pārejām un rakstiem. Otrkārt, starp mazajiem gabaliņiem ātri uzkrājas tauki, un tos ir grūtāk tīrīt. Mozaīkas apdare ātrāk nolietojas. Turklāt mozaīkas flīzes ir dārgākas.


Neērts darba virsmas augstums

Virtuves apakšējo skapīšu standarta augstums ir 86 vai 91 cm. Darba virsmas augstums atkarīgs no apakšējo virtuves skapīšu augstuma, kas vienmēr ir 72 cm, galda virsmas biezuma un cokola augstuma, kas ir regulējams. Ja cilvēka augums ir no 160 līdz 180 cm, darba virsmas augstums ir no 86 līdz 91 cm.


Nerūsējošā tērauda darba virsmas trūkumi

Pulēts nerūsējošais tērauds ir pastāvīgi jātīra no svītrām, šļakatām un pirkstu nospiedumiem. Spīdīgā virsma ātri vien tiek saskrāpēta, nepareizi tīrot to ar cietiem sūkļiem un abrazīviem mazgāšanas līdzekļiem. To var radīt intensīva lietošana. Metāls ir pakļauts arī triecienu iedarbībai. Uz darba virsmas ātri parādās iespiedumi un nelīdzenumi.


Apsildāmās grīdas - labākais veids, kā saglabāt veselību

Ja grīda būs papildus apsildāma, ja to klāj auksti grīdas segumi, piemēram, flīzes vai lamināts, tad neradīsies nepieciešamība pēc papildu apsildes. Apsildāmās grīdas ir īpaši piemērotas cilvēkiem, kuriem patīk staigāt basām kājām. Grīda uzsilst vienmērīgi un pēc tīrīšanas ātri nožūst.


Trūkumi virtuves mēbelēm uz kājām

Lai gan apakšējie virtuves skapīši uz kājiņām izskatās glīti, tie sagādās daudz neērtību cilvēkiem, kuri ir prasīgi attiecībā pret tīrību. Ja mājās ir mazi bērni un mājdzīvnieki, ir nepieciešamas mēbeles ar cokolu, kas nosedz tukšo telpu. Zem skapīšiem uz kājiņām vienmēr krājas netīrumi, tur nokļūst rotaļlietas, drupatas un ēdiena gabaliņi. Tur ir pastāvīgi jātīra. Un ir neērti tīrīt ap kājiņām ar dažādām ierīcēm. Mēbeles ar cokola daļu izskatās stabilākas un vienotākas, turklāt tās paslēpj dažādus elektrības vadus un santehnikas trubas.


Ar atstarpi novietoti virtuves skapīši - vieta, kur uzkrājas putekļi

Bieži vien standarta virtuves mēbeļu ražotāji ražo virtuves mēbeles sērijveida dzīvokļiem. Ja plānojat skapīšus studio tipa dzīvoklī vai virtuvē ar balkonu, saglabājiet kompaktu izvietojumu. Neatstājiet lielas atstarpes starp skapīšiem. Tajās var uzkrāties putekļi, kurus būs grūti iztīrīt. Ja izgatavojat virtuvi pēc pasūtījuma, varat pielāgot skapīšu un darba virsmu izmērus un saskaņot tos ar savu virtuves dizainu.


40 views
bottom of page